meetup.flexjobs.cz

4 otázky pro Petra Střelce

Rozhodný a otevřený. Vede R&D a soustředí se na inovace. Věnuje se jak rozvoji globálních procesů, tak řízení businessu a rozvoji lidí. Ví, že svět se mění a je nutné jít kupředu, abychom nezůstali vzadu.

Jaké strategické změny, které souvisí s flexibilitou práce, jste letos odstartovali ve vaší firmě?

Odstartovali jsme projekt zavedení flexibility do běžného života firmy. Prakticky se jedná o zavedení částečného home office pro všechny zaměstnance. Covid pro nás byla příležitost, ale implementaci plného home office pro vybrané zaměstnance jsme zvládli již v roce 2019. 2020 byl výzvou v tom, že se na home office ocitlo výrazné množství zaměstnanců a široké portfolio pozic. Toto se stalo podnětem pro další diskuzi a rozvinutí konceptu částečného home office pro naše zaměstnance. Hlavní důvodem, proč jsme se rozhodli tomuto tématu aktivně věnovat, je pak motivace našich zaměstnanců, business continuita, ekologický aspekt a zvýšení atraktivity naší značky. Řekl bych, že to taky celkově souzní s mentalitou naší firmy a oblastmi, kterým se intenzivně věnujeme, což je např. právě environment.

Co se vám už letos povedlo?

Na hodnocení je zatím příliš brzy vzhledem k tomu, že jsme v iniciační fázi projektu. Hlavní je, že jsme v rámci Site managementu našli shodu, jak to chceme. Spustili jsme dotazník, který byl zaměřen na HO zkušenost v průběhu Covid a na očekávání směrem do budoucna. Výstup byl pro nás velmi pozitivní a tzv. „zdravý“. Máme projektový tým a plán dalších kroků a přislíbenou participaci zástupců odborů. Myslím si, že nejtěžší nebude ani tak definice pravidel, ale změna mindsetu.

Co by se každý manažer měl naučit hned teď?

Naslouchat potřebám svých týmů a jednotlivců a zároveň nepodlehnout maximalistickým očekáváním, ale vše činit v souladu s trvalou udržitelností businessu a strategií firmy. Home office není benefit, ale další flexibilní pracovní model. Myslím si, že nejtěžší je zvyknout si právě na toto, že to není nárok. Návazně je to samozřejmě o schopnosti řídit hybridní týmy, motivovat jednotlivce a umět v rámci týmu komunikovat.

Co byla ta největší výzva při zavádění flexi kultury?

Zatím se stále učíme a máme toho hodně před sebou. Myslím si, že největší výzva bude komunikace vs. očekávání. Jsme přece jen high-tech firma mající vývoj i výrobu a už na začátku je jasné, že pokud home office otevřeme všem, intenzita využívání se bude v každém oddělení lišit. Pro všechny to bude velká změna, kterou budeme muset umět řídit.

—————————————-

Hlavně v posledních měsících flexibilita zásadně zamíchala karty na trhu práce. Spojili jsme se proto s lídry z řad našich klientů, kteří nejenže změnu na flexibilní firemní kulturu ustáli, ale dokázali akcelerovat výkon celé firmy. Své zkušenosti vám předají osobně na našem prvním  C-level Meetupu –  FLEXIBILITA JAKO NOVÁ STRATEGIE.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *