meetup.flexjobs.cz

4+2 otázky pro Zdenku Studenou

Aktivátorka změn a vizionářka zaměřená na výsledek. Hostitelka C-level Meetupu, zkušená globální HR ředitelka a zakladatelka FLEXJOBS.cz, se kterým od roku 2015 úspěšně pomohli už 60 týmům a firmám napříč sektory využívat FLEXI kulturu jako nástroj k efektivitě a maximu potenciálu.

Jak firmy dnes přistupují k flexibilitě práce?

Vidím tři typy firem. První jsou ty, které už přijaly, že takto vypadá nový normál, rychle se učí z úspěchů i neúspěchů – nastavují nově pracovní prostředí, definují pravidla, posilují technologie, nastavují procesy a učí lidi, jak v novém světě fungovat efektivně a spokojeně. Druhý typ firem si říká, že když nějak zvládli jarní karanténu, tak zvládnou i ty další, ale z podstaty nemění systematicky nic a doufají, že to dobře dopadne. A třetí, které doufají, že se svět vrátí tam, kde byl před karanténou, a nic podobného se už nebude opakovat :-).

Jak dnes fungují zaměstnanci?

O většině se dá říci, že si zvykli pracovat z domova a být ve své práci efektivní. Vyhovuje jim, že šetří čas a lépe se soustředí. Ukazuje se, že v průměru lidé očekávají, že standardně by cca 2-3 dny pracovali z domova dlouhodobě. Každopádně všichni zaměstnanci dnes očekávají, že firmy nastaví jasná a dlouhodobá pravidla flexibility práce a práce z domova. Chaos a volná jízda nevyhovuje téměř nikomu. Zaměstnanci vyvíjí mnohem vyšší tlak a mají vyšší očekávání ohledně flexibility. Čekají, že firmy určí jasný koncept, jak to bude vypadat.

Jaké jsou nejčastější překážky a problémy, které od firem slyšíte?

Nejčastěji řešíme 3 situace:

  1. Firmy nedokáží změnit postoj k vnímaní flexibility a sladit se, jak tedy bude ten nový normál vypadat.
  2. Nastaví si sice směrnici na home office, ale ta bohužel nevyhovuje a nefunguje, protože změna do práce z domova je komplexnější, než to vypadá na první pohled.
  3. Situace se dost mění ze dne na den a hrozba další karantény firmy paralyzuje.

Pořád je velký rozdíl ve firmách v tom, jak se management k budoucímu normálu staví. Často bohužel i skvělý HR tým nemá dost zkušeností a know-how tuto změnu sám s managementem facilitovat. My jsme v těchto změnách pro HR týmy partnerem a podporujeme je v tandemu s našimi zkušenostmi a know-how odjinud. Společně změny zvládáme výborně. 

Jak FLEXJOBS pomáhá klientům tyto situace zvládat?

My především pomáháme změnu zrychlit, usnadnit a vyhnout se chybám, které už udělali jiní. Víme, kde jsou slabá místa a pronavigujeme klienta tak, aby vše nastavil dobře. Pracujeme od nejvyššího vedení, v čemž jsme naprosto unikátní.

Facilitujeme diskusi a dohodu managementu, ošetřujeme rizika a vysvětlujeme principy, jak na flexi úspěšně. Je to absolutně nové pracovní prostředí a funguje jinak, než jsme zvyklí. Ti, kdo s ním nemají zkušenosti, často bohužel udělají dost intuitivních chyb.

Dále s HR nastavujeme procesy, směrnice, dohody, analyzujeme dopady do všech částí života firmy. Jsme téměř v každodenním kontaktu, abychom mohli naším know-how a zkušenostmi pomoct řešit i neustále se měnící situace v souvislosti s Covid-19.

Je to hodně celistvé řízení změn, kdy hrají velkou roli hodnoty, procesy i dovednosti. Ty pak rozvíjíme pomocí našeho kompletního rozvojového programu pro lídry, manažery i zaměstnance. Je to zásadní všichni musí v nové hybridním stylu práce fungovat jinak, než byli zvyklí. Je to nová, nutná dovednost.

O čem bude tvá prezentace v září na C-level Meetupu?

O tom, co všechno potřebujeme změnit v oblasti práce s lidmi – jaké procesy, dovednosti, hodnoty budou nutné v tomto rychle se měnícím a flexibilním pracovním prostředí, abychom udrželi výkon, kulturu, i inovace. S tématem entrepreneurship, kreativita a inovativnost při práci na dálku mě doplní úžasná Margareta Křížová.

O čem bude tvůj workshop?

O tom, bez jakých dovedností se lídr v tomto světě flexi práce neobejde a co nového musí dostat pod kůži. Nové postoje, nové principy, nové dovednosti, které nejen jim, ale nakonec nám všem usnadní život.

——————————————–

Hlavně v posledních měsících flexibilita zásadně zamíchala karty na trhu. Spojili jsme se proto s lídry z řad našich klientů, kteří nejenže změnu na flexibilní firemní kulturu ustáli, ale dokázali akcelerovat výkon celé firmy. Své zkušenosti vám předají osobně na našem prvním  C-level Meetupu – FLEXIBILITA JAKO NOVÁ STRATEGIE.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *